آشنایی با دستگاه کنترل عددی رایانه‌ای یا cnc

دستگاه کنترل عددی یا cnc

دستگاه کنترل عددی رایانه‌ای یا CNC چیست

در دنیای امروز استفاده از دستگاه سی ان سی ( cnc ) به دلیل مزایای فراوان و کاربردی نسبت به کار دستی و استفاده از نیروی انسانی، رشد بسیار فوق العاده ای داشته و باعث شده که در انواع صنایع از آن استفاده شود. در این مقاله میخواهیم اشاره ای به این فناوری و دستگاه آن داشته باشیم.

 زیرا ممکن است افراد محدودی با این فناوری آشنا باشند درحالی که ممکن است در اطرافشان اجسام تزئینی یا اشیا دیگری ببیند که ندادند اینا چگونه و با چه تکنولوژی و دستگاهی ساخته می شوند.

دستگاه های سی ان سی توانایی انجام عملیات متفاوتی مانند برشکاری، تراشکاری، سوراخ کاری و… دارد، که در ادامه با ویژگی های دیگر آن آشنا خواهید شد.

مقدمه:

نسل اول این دستگاه ها NC( ان سی) ها بوده اند یعنی بدون کنترل کامپیوتری کنترل حرکت می کرده اند . دستگاه طبق منطقی خاص دستورات را دریافت و به صورت خطی یا کپی وار درک می کرده است.برای مثال با استفاده از کارت های پانچ شده.

به عنوان مثال در دستگاه تراش برای دستور پیشروی به این صورت عمل می شود که قسمت ساپورت دستگاه را بوسیله دسته چرخان به جلو می بریم در ماشین هایNC ، این کار توسط یک سری دستورات پانچ شده بر روی نوار پانچ صورت می گرفت در دستگاه CNC امروزی این کار توسط یک کد صورت می گیرد.

یک دستگاه CNC عمال همان دستگاه دستی ساده می باشد که قابلیت فرمان پذیری از طریق کدها و منطق ریاضیاتی را دارد در این دستگاه حضور کاربر )اپراتور( برای کار با دستگاه محدود به ایستادن این فرد پشت بخش کنترل کننده است و نوشتن برنامه های حرکتی فقط برای یکباربرنامه ریزی می شود.

، سپس دستگاه بصورت خودکار این عمل را هر چند بار که بخواهیم تکرار می نماید البته بدون حضور کاربر. بدنه این دستگاه تقریبا شبیه دستگاه های دستی می باشد. سایر CNC( ،سی ان سی) ها نیز مانند CNC فلز همان بدنه سخت افزاری فرز دستی را دارد همینطور CNC تراش و CNC سنگ و…

انواع ماشین های سی ان سی ( cnc )

دستگاه های سی ان سی بسیار متنوع هستند. معروف ترین آنها، دستگاه های لیزر سی ان سی و فرز سی ان سی است.
دستگاه های لیزر سی ان سی به دو دسته دستگاه لیزر فلزات و لیزر غیر فلزات تقسیم می شوند.

دستگاه لیزر فلزات:

از دستگاه لیزر فلزات برای اموری نظیر حکاکی، برش، تراش، جوش و … روی فلزات مختلف استفاده می شود.
برش لیزری فلزات یا برش فلزات با لیزر یکی از پیشرفته ترین تکینیک های برش است. از مزایای برش لیزری می توان سرعت، دقت و عدم نیاز به عملیات پردازش پس از برش را نام برد.

دستگاه لیزر غیر فلزات:

با استفاده از دستگاه لیزر غیر فلزات می توان انواع عملیات برش و حکاکی را روی مواد مختلفی مانند پالستیک، پلکسی گالس، چوب، شیشه، پارچه و … انجام داد.

 از کاربردهای ماشین سی ان سی لیزری غیر فلزات می توان به ساخت ساعت دیواری، جعبه، قاب عکس، سری وسایل اداری رومیزی، پازل های )سرگرمی( کوچک و بزرگ، ساخت ماکت، حکاکی خودکار تبلیغاتی، لوح تقدیر، ساخت تابلوهای راهنما، حکاکی بر روی پارچه، کیف و کفش، چرم و …. اشاره کرد.

فرز cnc

نوع سوم دستگاه سی ان سی، دستگاه فرز است، که در آن به جای لیزر از نوک فرز استفاده می شود. دستگاه فرز CNC برای برش و حکاکی انواع سنگ، چوب و فلزات مناسب است و مزیت آن نسبت به دستگاه لیزر سی ان سی، عمق برش و حکاکی است.

دستگاه کنترل عددی یا cnc

انواع دیگر ماشین های cnc

از انواع دیگر ماشین هایCNC ، دستگاه برش پالسما، دستگاه هوابرش ، دستگاه واترجت یا برش واترجت یا برش آب و … هستند که کاربرد های زیادی در صنایع محتلف دارند.

دستگاه برش پالسما:

 برش پالسما، فرایند برش با قوس الکتریکی است و روی هر نوع فلز رسانا ، فوالد نرم ، آلومینیوم، فوالد ضد زنگ) استینلس استیل( و . . . می تواند انجام شود. معموال برش پالسما در مواردی انجام می شود که دقت باالتر مد نظر باشد و از لحاظ قیمت، کیفیت و امکانات بین هوا گاز و لیزر می باشد.

 دستگاه های برش پالسما قابلیت برش انواع ورق و اسلب فلزی را دارا می باشند و در صنایع مختلف نظیرماشین سازی، قالب سازی، فوالدسازی، سوله سازی، لوستر سازی و… کاربرد دارند.

دستگاه هوابرش:

در این دستگاه ها سوخت گاز به همراه اکسیژن برای جوش دادن و برش فلزات استفاده می شود.

 دستگاه هوا برش به دلیل کاربرد ساده و مقرون به صرفه بودن، کاربران خاص خود را دارد و شاید نتوان به راحتی دستگاه دیگری را جایگزین آن کرد ولی به دلیل سرعت کند برش و پایین بودن دقت در بعضی از صنایع به جای دستگاه هوا برش از دستگاه برش پالسما و یا لیزر استفاده میکنند. این دستگاه برای برش ورق های تخت و صفحات با ضخامت بیشتر استفاده می شود.

دستگاه برش واترجت:

واتر جت نیز دستگاهی است برای برش، که با جریان بسیار پر فشار آب کار می کند. شاید عجیب به نظر برسد، اما اگر سرعت آب به حد کافی افزایش یابد، می تواند حتی فلزات و سنگ را نیز برش دهد.

 برش دستگاه های واترجت توسط آبی است که از یک نازل بسیار باریک که از سنگ قیمتی ساخته شده با فشار بسیار باال و بطور مستقیم روی هدف هدایت می شود.

 یکی از مزایای دستگاه های واتر جت این است که هیچ گاه بر خالف اره های صنعتی به خاطر گرم شدن از کار نمی افتند بعالوه این دستگاه های برش، بی بو و بدون غبار هستند.

 در ساخت قطعات صنعتی، صنایع هوا – فضا، صنایع ساختمانی ، صنعت شیشه، صنعت چوب، صنعت قطعه سازی و خودروسازی، صنعت نساجی، صنعت برق و الکترونیک و صنایع غذایی کاربرد دارد.

دستگاه کنترل عددی یا cnc

پارامترهای تأثیرگذار بر قیمت دستگاه های سی ان سی cnc

قیمت دستگاه های CNC با توجه به تنوع مدلهای آن، بسیار متفاوت است. به طور کلی دستگاه های سی ان سی بر مبنای پارامتر های زیر قیمت گذاری می شوند.

 1. نوع و کیفیت قطعات
 2. توان اسپیندل : هر چه اسپیندل یک دستگاه فرز پرقدرت تر باشد، با سرعت باالتری می تواند عملیات حک یا برش را انجام دهد و قیمت باالتری نیز خواهد داشت
 3. تعداد محورهای دستگاه : هر چه تعداد محور ها بیشتر باشد، قیمت دستگاه باال می رود.
 4. مکانیزم کنترل حرکت : بعضی از دستگاه های CNC دارای مکانیزم کنترل حرکت هستند.
 5. جنس سازه : ضخامت و جنس ماده مورد استفاده در پروفیل ها و ورق که در سازه CNC استفاده شده، در استحکام دستگاه و قیمت آن مؤثر است.
 6. متعلقات و لوازم جانبی دستگاه :

 دستگاه های فرز CNC بسته به این که به چه لوازمی مجهز هستند، قیمت های مختلفی دارند.

 برخی از انواع متعلقات دستگاه های CNC عبارتند از:

 • تجهیزات روغنکاری خودکار
 • چیلر برای خنک کاری اسپیندل
 • غبار جمع کن در دستگاه های مخصوص چوب
 • کنترل دستی برای کنترل حرکت دستگاه با دست.
 

کاربردهای دستگاه CNC در ساختمان

 یکی از قسمت هایی که در آن از دستگاه CNC استفاده می شود، ساختمان و ساختمان سازی است.

 البته تا زمانی که مراحل ساخت و به اصطالح سفت کاری صورت می پذیرد نیازی به این دستگاه وجود ندارد؛ اما در نازک کاری ساختمان از این دستگاه استفاده فراوانی می شود.
اولین بخشی که در ساخت ساختمان از این دستگاه صنعتی استفاده می شود، نمای ساختمان است. فرقی ندارد در نمای ساختمان و یا نمای داخلی البی ها و …از سنگ استفاده شود یا چوب، دستگاه CNC می تواند گزینه ی خوبی برای برش دقیق آن ها باشد.

 دستگاه برش سی ان سی چوب و یا سنگ، هر دو و بسته به نوع نمای ساختمان نقش بسزایی در باال رفتن کیفیت نما خواهند داشت.

عالوه بر این، اگر قرار است دیوارهای داخل واحد های آپارتمانی دیوار کوب شود و طرح های خاص و ویژه ای بر روی آن حک گردد، دستگاه CNC می تواند گزینه ی مناسبی برای این کار باشد تا کار هرچه دقیق تر و تمیزتر صورت گیرد.

تزیینات 

دستگاه CNC کاربرد گسترده ای در بازار تزیینات دارد. بسیاری از مواردی که در بازار می بینید با استفاده از این دستگاه تولید شده اند. این تزیینات خود شاخه های مختلفی دارد. برای مثال بسیاری از منبت هایی که به وسیله دست و با زحمت زیاد ایجاد می شد امروزه با قیمت ارزان تر با استفاده از دستگاه CNC ساخته می شود .گرچه هنر دست چیز دیگری است اما موارد تولید شده توسط این دستگاه نیز خوب ، تمیز و بدون نقص هستند.

همچنین از دستگاه CNC برای ساخت پنجره های تزئینی و یا درب های نقش دار استفاده می شود که نقش تزیینات را در خانه ها و یا واحدهای تجاری بازی می کنند. البته از دستگاه برای درست کردن وسایل تزیینی مثل قاب های سنگی و چوبی و یا گلدان های سنگی نیز استفاده می شود که این موارد در برخی موارد به هیچ وجه امکان ساخت با دست را ندارند.

دستگاه کنترل عددی یا cnc

نتیجه گیری:

هدف از نگارش این مقاله آشنایی با سی ان سی (cnc) ، کاربردها و ویژگی های آن بود.

و در نتیجه بعد خواندن این مقاله و شناخت پیدا کردن نسبت به این فناوری و ویژگی هایش، اگر در پیرامونمان چیزی را مشاهده کنیم که از فناوری ساخته شده باشد دیگر برایمان سوال ایجاد نمیشود که چگونه این شیء ساخته شده و آگاهی نسبتا کافی از نوع دستگاه، نوع کار دستگاه و حتی قیمت آن شیء خواهیم داشت.

شرکت ققنوس خلیج مکران سازنده انواع دستگاه های صنعتی و بازیافت در انواع مختلف است، برای اطلاعات بیشتر و سفارش به لینک زیر مراجعه کنید.

2 نظر

 • vorbelutrioperbir

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the exact same area of interest as yours and my users would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Regards!

دیدگاهتان را بنویسید